Eesti Vabaõhumuuseumi külastuskeskus

Eesti Vabaõhumuuseumi külastuskeskus
Eesti Vabaõhumuuseumi külastuskeskus

Uus külastuskeskus toob Vabaõhumuuseumi elu ja aktiivsust aastaringselt. Tüpoloogiliselt võiks kompleksi käsitleda mitte hiigelhoone, vaid maastikulise infrastruktuuri rajatisena.

 

Maapinda on tehtud sisselõige Vabaõhumuuseumi teest kuni mereni. Nii moodustuva tänava serva on koondatud valgust nõudvad ruumid: töökojad, auditooriumid, kabinetid, külastajate teenindusruumid. Asetades erinevad tegevused kõrvuti tekib klassikaline tänav, kus mitmekesisus ja huvitavus tekivad iseeneslikult. Hoone kaasaegsed fassaadid on vastamisi ja häirivad minimaalselt ümbritsevat.

 

Vahetänava pikendus jätkub kuni mereni, moodustades mere kohale konsoolselt eenduva vaateplatvormi. See telg võiks jagada territooriumi avalikuks (vahetänav mereni), pool-avatud (ürituste korraldamise ala läänes) ja piletitsooniks (vabaõhumuuseumi ekspositsioon idas).

 

Vahetänava külgedeks on klaasfassaadid puitkanduritel. Välisseinad, mereni jätkuva käigutee küljed ning katuseterrasside servad on vooderdatud gabionidega. Käidav katus on haljastatud, sissepääsu lauge astmestik on osaliselt vormitud pinnasest. Lahendus võimaldab olemasolevate mändide säilimist trepi osana ning astmete kõrgemas osas uute mändide istutamist.


 

Asukoht: Vabaõhumuuseumi tee, Rocca al Mare, Tallinn

Tellija: SA Eesti Vabaõhumuuseum

Arhitektuurikonkurss: 2007, I koht

Projekt: 2014 …

Arhitektid: Siiri Vallner, Indrek Peil

Netopind: ~10 000 m2